Olomouc letos inkasuje od Moravské vodárenské 156,4 milionu

Krajské město v roce 2018 obdrží tuto částku na nájemném za vodárenskou infrastrukturu. Je to o 21 milionů korun více, než se původně předpokládalo. Nájemné se má v Olomouci zvyšovat také v dalších letech.

Moravská Vodárenská je provozovatelem infrastruktury pro města, obce a průmyslové podniky na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku. Vodou zásobuje téměř 400 tisíc lidí a zajišťuje provoz 2 167 kilometrů vodovodních a 1 302 kilometrů odpadních sítí.

„Je to výsledek složitého a tvrdého vyjednávání. Tato částka je přijatelná pro město i pro vodárenskou společnost. Naším záměrem je, aby nájemné každoročně rostlo a pro město bylo co nejefektivnější,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Zdražení vody

Domácnost v Olomouci, kterou zásobuje Moravská vodárenská, si od ledna připlácí na vodném a stočném 229 korun ročně. Měsíčně zaplatí o 19 korun více než doposud. „V olomoucké tarifní oblasti je cena přepočítána finančním modelem a vliv na ni mají kromě inflace a růstu nájemného také zvýšené náklady spojené s opatřeními kvůli trvale snížené kvalitě surové vody v úpravně vody v Domašově nad Bystřicí,“ vysvětlila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Za rok 2017 vykázala Moravská vodárenská obrat ve výši 1,46 miliardy korun a výsledek hospodaření před zdaněním činil 133,78 milionu korun. V příštím roce je minimální cena nájemného stanovena na 157,8 milionu korun. Město musí 60 procent z vybraného nájmu znovu investovat do oprav a údržby vodovodní a kanalizační sítě.

Scroll to Top