Šance: Perla beskydských přehrad se po rekonstrukci naplnila

O pět metrů stoupla díky jarnímu tání během posledního měsíce hladina největší beskydské přehrady Šance a je již pouhé dva metry pod úrovní zásobního prostoru. To v situaci, kdy vzhledem k dalšímu očekávanému tání zvýšili vodohospodáři odtok na 12 metrů vody za vteřinu. Nádrž je naplněna z téměř 90 procent a zadržuje 38 milionů kubíků vody.
Údolní nádrž byla vybudována na řece Ostravici nad stejnojmennou obcí a jedním z jejích hlavních úkolů je dodávka surové vody pro Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí, kterou vlastní a provozuje společnost SmVaK Ostrava. Odsud je zásobována významná část moravskoslezského regionu, především Frýdecko-Místecko, Havířovsko, Novojičínsko a Karvinsko.
Vynikající zprávou pro turisty a návštěvníky je to, že hráz vodního díla je volně přístupná a nabízí se od ní úžasný výhled na vodní plochu vklíněnou do mohutných beskydských vrcholů.
Během rekonstrukce nádrže byl objem vody snížen na polovinu. Modernizace začala v září 2015 a skončila v loňském roce. Po opravách by měla přehrada zvládnout až desetinásobně větší povodeň než před dvaceti lety. Během rekonstrukce se na pravém břehu postavil nový kapacitnější boční přeliv, skluz a vývar pro odvedení extrémního množství povodňové vody. Přehrada Šance bude schopna utlumit až desetkrát větší množství vody, než protékalo řekou v roce 1997, kdy byl průtok klasifikován na více než tisíciletou vodu. Dalším přínosem je zvýšení stability hráze přísypem vzdušného svahu s dostatečně mírným sklonem.

Foto: Marek Síbrt

 

Scroll to Top