V Českých Budějovicích začíná jarní deratizace

Pravidelné hubení potkanů a dalších hlodavců zajišťuje společnost ČEVAK. Samotnou pokládku návnad provedou zaměstnanci specializovaných firem ve dvou etapách. Podle vedoucího provozního střediska České Budějovice Ondřeje Koupala bude položeno 65 kilogramů nástrah na Pražském předměstí, ve Čtyřech Dvorech a ve středu města. Následně se bude pokračovat v Rožnově, Lineckém předměstí a Havlíčkově kolonii.

Deratizace v Českých Budějovicích potrvá v první etapě do poloviny května. „Celkem v této etapě spotřebují více než 300 kilogramů návnad. Roční náklady na deratizaci se pohybují okolo 400 tisíc korun,“ sdělila mluvčí společnosti Jitka Kramářová. Potkani se velmi snadno množí a samice rodí mláďata prakticky po celý rok. „Výskytu těchto hlodavců velmi napomáhají například drtiče odpadu, protože právě hmota, která se z drtiče odpadu dostane do kanalizace, je pro potkany lahůdkou,“ upozornil Koupal.

Například podle ředitele kanalizací SmVaK Ostrava Jana Tlolky zůstává velkým problémem vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. „Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší,“ informoval Tlolka.

Ilustrační foto 

Scroll to Top