Bazén za desítky milionů otevřou v Radotíně zřejmě v květnu

Již za několik týdnů by mohl přivítat první plavce nový bazén se čtyřmi plaveckými dráhami v pražském Radotíně. Součástí bude také vířivka, brouzdaliště a takzvaná pára. Radnice městské části, ve kterém žije přes osm tisíc obyvatel, nechala také vybudovat novou kanalizační přípojku a přemístila hradidlovou komoru. Na střeše budou instalovány fotovoltaické panely a areál bude chráněn protipovodňovou zdí.

„Začínají technologické zkoušky, které by se měly uskutečnit tak, aby bazén mohl fungovat ve zkušebním provozu zhruba od května. Ostrý provoz pro veřejnost předpokládáme v září,“ uvedla Jana Hejrová z radnice Prahy 16. Za den by měl bazén zvládnout 500 plavců. Vedle krytého bazénu se nachází biotopové koupaliště, bylo otevřeno v roce 2014 a funguje na principu cirkulace vody, kterou čistí přirozené funkce mikroorganismů vodních rostlin.

Protipovodňová akce za 50 milionů

V části Radotína, lokalitě Šárovo kolo, nejsou chráněny domy před velkou vodou. Loni zde byla zahájena výstavba protipovodňové hráze, která nahradí současný hliněný val s nezabezpečenými vjezdy na pozemky. Podle zástupců Radotína je opatření klíčové. Hlavním impulsem byly povodně v letech 2002 a 2013.

Vedení Prahy se protipovodňové ochraně věnuje na celém území města. Od posledních záplav uplynulo téměř šest let, ale podle znalců může velká voda kdykoli udeřit znovu. V současnosti chrání hlavní město necelých dvacet kilometrů pevné a mobilní hráze.

„Nejdříve dojde k prodloužení linie na Františku a na Výtoni, v budoucnu by měla vzniknout protipovodňová opatření v Trojské kotlině,“ uvedl pražský náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček. Ještě ale není jasné, na kolik opatření vyjdou. „Praha do protipovodňových opatření investuje i bez výstavby nových několik desítek milionů korun ročně,“ řekl Hlubuček.

Scroll to Top