Pokuta za nezákonný provoz Malé vodní elektrárny Krasíkov

Podnikatel byl potrestán pokutou 120 tisíc korun. Při kontrole provozovatel nepředložil platné povolení k nakládání s povrchovými vodami. Informovala o tom Česká inspekce životního prostředí.

„Inspektoři zjistili, že Malá vodní elektrárna Krasíkov byla nelegálně provozována od ledna 2016 do poloviny roku 2018. Potvrdil to i operátor trhu s elektřinou. Nedovoleným nakládání s vodou z Moravské Sázavy byl ovlivněn půlkilometrový úsek řeky,“ sdělil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Hradec Králové. Provozovatel malé vodní elektrárny při kontrole spolupracoval, což následně inspektoři zohlednili při stanovování výše pokuty. Možné odvolání nebylo podáno, a sankce tak nabyla právní moci.

MVE mají v Česku významný potenciál

V zemi jich je dostatečné množství a pro rozvoj nepotřebují tak velké investice, jako je tomu v případě větších vodních děl. Například v roce 2018 vyrobily malé vodní elektrárny SmVaK Ostrava 4,54 GWh elektřiny. Největší úpravna vody v moravskoslezském regionu v Podhradí u Vítkova loni podle mluvčího společnosti Marka Síbrta vyrobila v malé vodní elektrárně celkově více elektřiny, než na svůj provoz spotřebovala. Stejně tak si vedla úpravna ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku a čtyři významné vodojemy, kde jsou daná zařízení umístěna (Bílov, Zelinkovice, Ostrava-Krásné Pole a Frýdek-Místek). Malá vodní elektrárna v největší beskydské úpravně vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí celkově vyrobila 70 % objemu elektrické energie, kterou potřebuje objekt pro svůj provoz.

„Provoz malých vodních elektráren má ekologický i ekonomický smysl. Energie vyrobená z vody v případě úpraven vody a vodojemů nemá oproti tepelným elektrárnám negativní dopady na životní prostředí. Šetříme také finanční prostředky, protože nemusí elektřinu nakupovat, ale v některých případech ji naopak do sítě dodáváme. I díky tomu jsme jí loni nakoupili nejméně za dobu, kdy to díky monitoringu uhlíkové stopy sledujeme – tedy od roku 2014,“ řekl generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Scroll to Top