Až půl miliardy na sanaci hlučínské štěrkovny

Realizace komplexního projektu na Hlučínském jezeře je zase o něco blíže. V Hlučíně se sešli příslušní zaměstnanci ministerstva financí s představiteli patnácti firem, které by se chtěly na revitalizaci podílet. Práce by měly být zahájeny v září a dokončeny do konce roku 2020. Výběrové řízení přitom mělo odstartovat už loni, ale bylo zjištěno, že je v projektu chyba.

„Teď nezbývá než věřit, že napodruhé se už podaří soutěž dotáhnout do zdárného konce a vybrat zdatného realizátora stavby významné nejen pro Hlučín, ale pro celý Moravskoslezský kraj. V regionu bychom totiž asi těžko hledali místo s větším rekreačním potenciálem. Revitalizace je ovšem nezbytnou podmínkou pro jeho další rozvoj. Už dnes začínáme diskutovat o možnostech jeho dalšího využití,“ sdělil Deníku starosta Hlučína Pavel Paschek.

Minimálně v letošním roce by zde mělo dojít k instalaci tří sprch, vyrostou zde nová sportoviště a atrakce pro děti. V rámci projektu sanace, rekultivace a revitalizace štěrkovny také podle Deníku dojde k navýšení hráze řeky Opavy nad úroveň stoleté vody, budou zpevněny břehy a odstraněny následky po těžbě štěrkopísku. Ta zde probíhala od 60. do 80. let minulého století.

Jezero má rozlohu 131 hektarů a maximální hloubku čtyři metry. Původní štěrkovna byla na vodní nádrž po ukončení těžby přebudována v roce 1990. Délka jezera je 2,2 kilometru. Na konci předlistopadové éry existovala řada ambiciózních návrhů na vybudování volnočasové infrastruktury, jako byly například umělý kanál řeky Opavy pro závody na divoké vodě nebo dostihové závodiště. Listopadová revoluce tyto plány zastavila.

Že je situace v okolí velké vodní plochy neudržitelná, potvrdily například povodně v roce 1997, kdy se říční hráze na řece Opavě mezi Děhylovem a Jilešovicemi přelily, voda se následně propojila s jezerem a došlo ke škodám ve výši desítek milionů korun. Areál hlučínské štěrkovny je významnou volnočasovou zónou pro obyvatele Hlučína, Ostravy i přilehlých obcí. V létě je vyhledávaným místem pro letní sporty, ale i významné kulturní aktivity, jako je třeba festival Šterkovna Open Music, který každoročně navštěvuje několik tisíc lidí.

Scroll to Top