Vítání jara u studánky nad Želivkou

Kostel svatého Víta na samém břehu Želivky je mementem na obec Zahrádka, která v sedmdesátých letech minulého století ustoupila budování nádrže Švihov. Kostel pochází původně ze 13. století, v 18. století byl barokně upraven.
Když pojedeme od přehrady po hranici působivého přírodního parku Melechov serpentinami kolem vrchu Šafranice směrem na Horní Paseku, stojí za to na chvíli zastavit na křižovatce Podivice – Horní Paseka a vydat se pár set metrů lesem ke kouzelnému místu. Z mnoha důvodů má velice tajemnou, tichou, zadumanou atmosféru.
Je jednak spojeno s hlubokou vírou v Boha v této lokalitě logicky spojené s osobou utýraného faráře Josefa Toufara – ten v místě také kázal. Poutní místo má ale také silnou spojitost s vodou. Poblíž kaple Nejsvětější Trojice totiž najdeme Křížnou studánku, která dala poutnímu místo jméno. Studánka byla v minulosti nazývána také jako Husitská. A její voda je samozřejmě léčivá.
Hlavní zdroj vody najdeme asi 30 metrů pod kaplí – jde o upravenou studnu. Odtud byla voda vedena právě do výše zmiňované obce Zahrádka v místě současné zátopy. Na místě bylas symbolicky vybudována kamenná kašna, kam je voda vedena. Původní studánku najdeme asi dvacet metrů pod ní. U Křížné studánky se konají pravidelně v srpnu poutě.

Scroll to Top