Modernizace čistírny odpadních vod v Králíkách za 88 milionů

Radnice zahájila dlouho připravovanou rekonstrukci čistírny. Zhruba polovinu částky pokryje dotace ministerstva životního prostředí, 4,5 miliony se podílí Pardubický kraj. Na akci si vzalo město úvěr 25 milionů korun, zbytek zafinancuje z vlastních zdrojů. Zhotovitelem stavby je firma VCES a hotovo by mělo být v září 2020. Informoval o tom Orlický deník.

Díky investici do čistírny bude navýšená její kapacita ze současných čtyř tisíc na 5665 obyvatel. „Z důvodu rozšiřující se zástavby ve městě bylo nutné čističku modernizovat, aby vyhovovala současným standardům a zákonným podmínkám,“ uvedl králícký starosta Václav Kubín.

Město trápí v čistírně problém s balastními vodami, kdy by jejich pronikání do kanalizace měla zabránit technologie pro zachycení dešťového splachu. „Projekt dále řeší možnost čištění odpadních vod z místních částí města, u kterých není technicky a ekonomicky výhodné budování vlastní kanalizační sítě, popřípadě napojení na kanalizační systém města. Rekonstrukcí se zároveň předejde možnému překročení emisních limitů na odtoku,“ uvedl dále Kubín.

Původní čistírna byla zprovozněna v roce 1997. „Od té doby probíhaly nutné opravy, žádné velké investice ani modernizace. Provoz bude výkonnější a kapacitnější, zvýší se kvalita života místních obyvatel a navýší se možnosti výstavby nových domů,“ uzavřel Václav Kubín. Nedaleko města prochází jedno z hlavních evropských rozvodí mezi úmořími Černého moře a Severního moře a asi 20 kilometrů severně na Králickém Sněžníku pramení řeka Morava.

Scroll to Top