Andrej Babiš jednal s Izraelci o inovacích ve vodohospodářství

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal ve středu 20. února 2019 na Blízkém východě s izraelskými zástupci podnikatelské a vědecké sféry. Středobodem diskuzí byly věda, výzkum a vodohospodářství. Babiš během pracovního obědu představil inovační strategii České republiky Czech Republic: The Country For The Future. Dostalo se také na tématiku léčebného konopí, kybernetické bezpečnosti nebo digitalizaci státní správy.

„Izrael se transformoval na start-up nation a místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček měl možnost mluvit s lidmi, kteří tu knihu Start-up Nation napsali, a pokud vím, tak s nimi domluvil, že bychom je pozvali do České republiky, aby nám mohli povyprávět ten neuvěřitelný příběh Izraele,“ uvedl předseda vlády po návštěvě Inovačního centra Šimona Perese v Tel Avivu. Babiš také v v Jeruzalémě navštívil také věž Ester od Martina Rajniše, která byla otevřena v roce 2017 a symbolizuje dobré vztahy České republiky a Izraele.

Prohloubení česko-izraelské spolupráce

Česko bude navazovat a rozšiřovat spolupráci s Izraelem v oblasti životního prostředí. Návrh dohody předložené ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem podpořila v listopadu vláda. Podle Brabce by měla být dohoda uzavřena co nejdříve, o konkrétním termínu se již jedná.

V současnosti obě země intenzivně spolupracují v oborech vodního, odpadového a oběhového hospodářství. Dohoda má ale kooperaci zintenzivnit. Podle české vlády má Izrael neocenitelné zkušenosti s efektivními technologiemi čištění odpadních vod a jejich recyklací, zadržováním dešťové vody nebo moderními závlahovými systémy. Izraelci naopak kvitují českým um v odpadovém hospodářství.

„Dlouhá léta jsme trpěli nedostatkem vody. Podařilo se nám ale nejen ukojit naši potřebu, dokonce prodáváme vodu našim sousedům. Klíč je v použití technologií, v distribuci vody i jejím využití v zemědělství,“ uvedl v roce 2017 izraelský ministr životního prostředí Zeev Elkin.

Zásadním faktorem je podle izraelských zkušeností vnímat vodu v kanalizaci jako surovinu, ne jako odpad. Řešení by měla nabídnout cela řada rychle se rozrůstajících vodohospodářských technologií.

 

Scroll to Top