Studenti pražského gymnázia chtějí očistit Vltavu

Záplavy kelímků, tácků a příborů ve Vltavě v roce 2018 nenechaly klidnými studenty Pražského humanitního gymnázia. Iniciovali neziskový projekt Čistá řeka. Cílem je omezit používání jednorázových plastů u řeky Vltavy, konkrétně v úseku mezi Vyšším Brod a Boršovem nad Vltavou. Jedná se o nejvytíženější trasu vodácké sezóny.

V úseku se ročně v kempech a stravovacích zařízeních spotřebují statisíce jednorázových kelímků, tácků či příborů. Ty se pak recyklují jen minimálně či vůbec. Studenti usilují o trvalé snížení jejich spotřeby. S programem jim pomáhá ředitel školy Rostislav Konopa. Podporu získali také od ministerstva životního prostředí.

„Hledali jsme šetrnější alternativu a jako nejlepší se jevil nápad s vícekrát použitelným, 100% recyklovatelným plastem. Dokázali jsme se domluvit s firmami Otoč kelímek a Vratné kelímky, které nás podpoří a jsou schopné distribuovat jejich opakovatelně použitelné kelímky,“ řekla Marta Tauchmanová, která má na starost prezentaci projektu v dalších školách.

Ilustrační foto 

Scroll to Top