Přehrady na severu Čech se plní vodou

U nádrží Souš a Josefův Důl je patrné zvednutí hladiny. Přehrady zásobují významnou část Jablonecka i Liberecka. Ve vodním díle Mšeno v Jablonci stoupla hladina vody od Vánoc o tři a půl metru. Voda však podle měření dosahuje naplnění přehrady zatím jen z 59 procent.

„Zásoba povrchové vody ve vodárenských nádržích je v současné době dostatečná a je možné ji odebírat v požadovaném rozsahu,“ přiblížil vedoucí hospodářského dispečinku státního podniku Povodí Labe Jiří Petr. Souš je dnes naplněna z 83 procent a Důl z 84 procent. Zvyšuje se také objem podzemních vod. Stoupá rovněž hladina ve vrtech.

Účelem díla Souš je akumulace vody k zajištění odběru surové vody pro oblastní vodovod, částečná ochrana území ležícího pod nádrží před povodněmi, zajištění trvalého zůstatkového průtoku v korytě toku, energetické využití a rybí hospodářství.

Letošní zima zatím Jablonec stála 17 milionů korun

Nákladní auta odvezla na deponie podle mluvčí jabloneckého magistrátu Jany Hejné  zhruba 16 tisíc tun sněhu. Do jeho odklízení se po městě zapojilo 31 malých i velkých strojů technických služeb a více než 90 pracovníků. „Těžký a mokrý sníh tvoří velké zmrzlé bariéry na vozovkách i na chodnících. Tím vznikají problémy při průtazích mechanizačními prostředky, zejména pro malou a střední techniku,“ vysvětlil pověřený ředitel technického odboru Pavel Kozák. Díky milionům krychlových metrů sněhu na horách se tak na Jablonecku neobávají sucha. Vody bude podle vodohospodářů dostatek.

Ilustrační foto: Přehrada Tatrovice 

Scroll to Top