Chytré toalety v Kolíně?

Středočeský Kolín by chtěl pořídit dvě takzvané chytré toalety. Město podalo žádost o dotaci na nákup. Podle místostarosty Michaela Kašpara jsou nezávislé na kanalizaci, mají solární napájení a otevírají se po zaslání SMS zprávy. Toaleta dokáže provozovateli hlásit například to, že dochází papír nebo voda na chemické čištění.

Služba není zdarma, což se odrazí v ceně SMS zprávy za 5 či 10 korun. Vedení města zvažuje, že by jejich provoz vyzkoušelo na některém skrytějším místě v Komenského parku, kde by nová budka měla nahradit zdejší nefunkční toalety, a druhá by měla stát u cyklostezky na Zálabí. Náklady na dvě toalety jsou 400 tisíc korun.

„Slibujeme si od toho například to, že toalety budou méně zneužívat například narkomani, kteří se budou zdráhat posílat SMS zprávu. I díky tomu by měly vydržet funkční a čisté,“ vysvětlil starosta Kolína Vít Rakušan.

V Ostravě mají SMART toalety, hlídají stav vody v zásobníku

První chytré veřejné toalety stojí v ostravské části Zábřeh naproti obchodnímu domu Kotva. Ke vstupu mohou lidé využít mobilní telefon či platební kartu. Poplatek je deset korun. Lze platit i v hotovosti. Toalety čerpají energii ze slunce a hlásí potřebu čištění.

O provoz SMART WC se starají technické služby. Radnice za ně zaplatila 320 tisíc korun. Zábřeh nevylučuje jejich rozšíření. Ne všechny městské obvody však o instalaci chytrých toalet přemýšlejí. „Cena výrobku se nám zdá pořád vysoká, byť je to zařízení hodící se do 21. století,“ uvedl například Patrik Hujdus, starosta Mariánských Hor a Hulváků. V dohledné době se jich nedočká zřejmě ani Poruba.

Scroll to Top