Desítky mrtvých po protržení nádrže v jihovýchodní Brazílii

K tragédii došlo u města Brumadinho ve státě Minas Gerais, když se protrhla odpadní nádrž dolu na železnou rudu. Stovky lidí se pohřešují. Do akce bylo nasazeno 200 hasičů a 13 vrtulníků. Izrael do země vyslal 130 vojáků a 16 tun materiálu. Poslední údaje hovoří o šedesátce obětí.

Podle záchranářů je naděje na objevení živých lidí v místě neštěstí mizivá. „Tam, kde se protrhla přehrada, byla jídelna, parkoviště a kanceláře těžební společnosti,“ upozornil místní obyvatel Adolfo Alves. Přehrada, která fungovala od roku 1976, byla před časem vyřazena z provozu. Nadnárodní korporace Vale provozující důl se obhajuje, že dodržovala všechny předpisy. Vláda již společnosti udělila dvě pokuty a na jejích účtech obstavila zhruba padesát miliard korun na náhradu škod.

Ve státě Minas Gerais se jedná o druhou podobnou událost za poslední tři roky. V listopadu 2015 se protrhla odpadní nádrž u města Mariana, zemřelo 19 lidí. Současná izraelská pomoc se přisuzuje bližším vztahům obou zemí v posledním období. Například premiér blízkovýchodní země Benjamin Netanjahu se v lednu zúčastnil inaugurace nového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Ten slíbil, že se zasadí o zlepšení vztahů s Izraelem a nechá přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Scroll to Top