Vyšší množství uranu v pitné vodě v Hostěradicích

Hostěradice na Znojemsku trápí nadlimitní přítomnost uranu ve vodě. Podle starosty Martina Vančury naměřené hodnoty těžkého kovu způsobil pokles hladiny podzemních vod. Před dvěma lety se obdobný problém vyskytl v pitné vodě, která zásobuje obyvatele Města Libavá v Oderských vrších na Šternbersku.

„Od loňského srpna šly hodnoty uranu skokově nahoru. Proto jsme na posledním zastupitelstvu rozhodli, že pořídíme novou filtrační technologii. Chceme také žádat o dotaci,“ uvedl Vančura. Zdejší čerpací stanice je stále ve zkušebním provozu. „Vše proto v tomto režimu řešíme, a věřím, že voda bude v pořádku, než bude hotová kolaudace. Mělo by to být ještě v prvním pololetí letošního roku. Obyvatele budeme o aktuálním stavu informovat,“ vzkázal Vančura.

Podle ředitele odboru obecné a komunální hygieny krajské hygienické stanice Miroslava Staňka řeší nadlimitní množství uranu ve vodě víc obcí a měst. Problematika se dotkla i Moravského Krumlova, ale podle místostarosty Zdeňka Juránka jsou již hodnoty uranu ve vodovodu bezproblémové.  Pod kontrolu dostali situaci také v Lesonicích. „Nakoupili jsme technologii asi za milion a půl. Takže už druhým rokem splňujeme limity uranu v pitné vodě. Jsme pod limitní hodnotou patnáct mikrogramů tohoto těžkého kovu na litr vody,“ doplnil starosta Pavel Herman.

Zdroj: Blanenský deník 

Scroll to Top