280 milionů na investice ve Frýdku-Místku, na kanalizaci získalo město dotaci 143 ...

Největší částka bude v podhůří Beskyd směřovat do vybudování dvou mostů za 46 milionů korun, které byly vyjmuty z výstavby obchvatu. K dalším významným akcím patří dokončení Centra aktivních seniorů za 32 milionů, skateparku za 13 milionů nebo II. etapa rekonstrukce bytových jader v Penzionu pro seniory za 13 milionů korun. Dostavbu kanalizace ale provází komplikace.

Město má zavést kanalizaci do částí Chlebovice, Skalice, Zelinkovice a Lysůvky. Někteří obyvatelé těchto lokalit totiž řeší nakládání s odpadními vodami nezákonným způsobem. Celkové náklady činí podle projektové dokumentace 283 milionů korun. 143 milionů má podbeskydské město slíbeno formou dotace ze Státního fondu životního prostředí. Primátor již směřoval výzvu k obyvatelům. Město totiž trápí skutečnost, že část lidí o kanalizaci nejeví zájem.

Frýdek-Místek musí mít dostatečný počet uzavřených smluv s majiteli domů, že se na kanalizaci napojí, aby v budoucnu nemusel dotace vracet, jinak se do výstavby nemůže pustit. „Zájem o připojení se na kanalizaci je zejména v Chlebovicích a Skalici i přes informační kampaň stále malý. Majitelům tamních nemovitostí přitom nabízíme vybudovat nejen veřejnou kanalizaci, ale taky přípojky k jejich pozemkům. Navíc jim věnujeme projektovou dokumentaci na přípojku od pozemku k domu. Takže by si sami zajistili pouze přípojku na svém vlastním pozemku, a na tu by mohli v budoucnu získat příspěvek od města v programu na podporu aktivit vedoucích ke zlepšení životního prostředí,” uvedl v prosinci primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Pokud se tak majitelé nemovitostí k napojení na kanalizaci nezavážou, město stavět nemůže. Obyvatelé si pak musí nakládání s odpadními vodami vyřešit zákonným způsobem sami. To je ale s velkou pravděpodobností vyjde dráž, než když se připojí na veřejnou kanalizaci.

Scroll to Top