Obce si na kanalizace a čistírny rozdělí 800 milionů

Ministerstvo životního prostředí již schválilo částku 868 milionů, které mají obcím pomoci v boji se suchem a znečištěním pitné vody. Třicet obcí díky těmto prostředkům začne budovat kanalizaci nebo čistírnu odpadních vod.

Stavební práce brzy zahájí například v Miličíně, Košátkách u Mladé Boleslavi nebo v Lošanech u Kolína, kde na vybudování nové kanalizace a čistírny odpadních vod obdrželi dotaci ve výši 49 milionů korun. Dotace rovněž směřují na rozšíření stávajících stokových sítí a čistíren. „Jsou to rozsáhlé projekty, které zejména menší obce nejsou schopné samy ufinancovat. Již v listopadu jsme rozdělili 800 milionů mezi 21 obcí, nyní posíláme stejnou částku do dalších 31 obcí,“ upřesnil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministerstvo počítá s dotacemi i pro rok 2019. „Vyhlášení výzvy je plánováno na poslední čtvrtletí roku 2019 a obce si v ní budou moci sáhnout na dotace v souhrnné výši až dvě miliardy korun,“ informoval ministr. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana se aktuální dotace týkají menších projektů, ale pro občany dotčených obcí mimořádně významných, které jim zajistí v období sucha dostatek kvalitní vody.

Ilustrační foto 

Scroll to Top