Jihočeský kraj po 17 letech ukončil plány na protipovodňové úpravy Malše v ...

Projekt na protipovodňová opatření u řeky Malše v Českých Budějovicích definitivně končí. Krajský úřad zrušil prodloužené stavební řízení na úpravy pravého břehu v Havlíčkově kolonii. Zde se měla uskutečnit první etapa prací v délce několika stovek metrů. Úřad našel v dokumentu závažné nesrovnalosti. Informoval o tom portál idnes.cz. 

„Navrhovali jsme od počátku jiné varianty ochrany. Šetrnější k životnímu prostředí. Dá se říci, že nám kraj dal nakonec za pravdu. Jde o první etapu projektu,“ řekl zástupce spolku Zachraňme Malák Tomáš Mráz. Před dvěma lety stavbu za 34 milionů korun odmítli českobudějovičtí zastupitelé, ačkoliv ho dávněji schvalovali. Projekt vypracovala firma VH-Tres a měl být podpořený z 85 procent dotacemi. Investory akce pak měly být Povodí Vltavy a město České Budějovice.

„Rozhodně nechceme protipovodňová opatření na Malši prosazovat silou. Přestože jsou nutná. Začneme na nich pracovat znovu a od začátku za veřejné diskuse,“ uvedl v těchto dnech náměstek primátora Ivo Moravec. Část náměstků a členové spolku Zachraňme Malák navrhují pro Malý jez šetrnější a levnější protipovodňové zábrany pomocí nízkých valů a zídek bez odbagrování pravého břehu Malše.

Největší zakázka v historii města

Dodávku pitné vody pro České Budějovice bude i v následujících devíti letech zajišťovat společnost ČEVAK, od které město získává ročně přibližně dvě stě milionů korun. Je to srovnatelná cena s tou, kterou magistrát za dodávky vody hradí. ČEVAK se svou nabídkou uspěl v roce 2017 v koncesním řízení vyhlášeném radnicí.

ČEVAK je vodárenská akciová společnost, která provozuje vodohospodářskou infrastrukturu, zejména úpravny pitné vody, vodovodní a kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. Dodávky pitné vody a odvádění odpadních vod zajišťuje pro více než půl milionu obyvatel Jihočeského kraje a části krajů Plzeňský a Vysočina.

Foto: idnes.cz

Scroll to Top