Studie upozorňuje na problémy se zdroji ve Středočeském kraji

V kraji je několik oblastí, které mají problémy se zdroji pitné vody. Studie poukazuje například na situaci v rozvojových lokalitách kolem Prahy nebo na trase budoucí dálnice D3. Informovala o tom mluvčí hejtmanství Barbora Tlučhořová.

„Za tímto účelem připravuje Středočeský kraj studii proveditelnosti, která bude podkladem pro jednání s hlavním městem Prahou jako vlastníkem vodohospodářské infrastruktury,“ uvedla Tlučhořová. Cílem je zvýšení kapacity dodávek s ohledem na budoucí demografický vývoj v okolí metropole a řešit zásobování pitnou vodou v období sucha. Zásobování lokalit v okolí Prahy je z velké části závislé na dodávkách z úpraven vod u nádrže Želivka, Káraného a v pražském Podolí.

Další problémovou oblastí je podle mluvčí koridor budoucí dálnice D3, kde budou pravděpodobně negativně ovlivněny zdroje pitné vody. Kraj již pracuje na projektové dokumentaci k novému vodovodnímu přivaděči.

Významně posílí infrastrukturu

Téměř 100 středočeských obcí a místních částí dostane nové vodovodní nebo kanalizační sítě. Vyplývá to z jarního plánu rozvoje vodovodů a kanalizací. Region reaguje na aktuální potřeby včetně změn v počtech obyvatel.

„Ve Středočeském kraji výrazně stoupá počet obyvatel. My dnes jako kraj jednáme s magistrátem hlavního města Prahy o koordinaci rozvoje vodohospodářské infrastruktury řekněme ve velké Praze, to znamená v Praze a částí okolo ve Středočeském kraji. A jsem rád, že funguje komise. Já a radní pro infrastrukturu Jana Plamínková k tomu máme aparát, kde tuto problematiku řešíme,“ uvedl v dubnu pro Český rozhlas náměstek středočeské hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera.

Do rozvíjejících částí okolo Prahy by měla téct voda Pražských vodovodů a kanalizací. „Kdybych to řekl úplně, přes pražskou infrastrukturu poteče voda do Středočeského kraje. Celý ten problém je na začátku. To znamená, už se bavíme o Želivce, přivaděči do Prahy, posílení vlastně zásobníků vody Přední Kopanina a další posílení vlastně zvětšení potrubí přes Prahu, aby se ta voda dostala do Středočeského kraje v dostatečném množství,“ uvedl dále Petera. Podle něj jde o soubor problémů, na které Středočeský kraj potřebuje nejméně tři miliardy korun.

 

Scroll to Top