Kanalizaci v historickém centru Prahy zanesl tuk

Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací se v těchto dnech spouštějí pod zem historického centra metropole, aby ve stoce odebrali velké množství usazeného tuku. Podle informací vodohospodářů patří k nejkritičtějším místům shybka pod Čechovým mostem. Nepříjemný zápach se šíří do ulic.

Pod Čechovým mostem vede kanalizace, kterou proudí odpadní voda z centra Prahy, kde je velké množství restaurací. Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka mají právě provozovatelé restaurantů podíl viny stavu kanalizace, kde se tuk sráží a rozkládá. Například v lednu společnost odstranila šest tun tuků.

„Pokud provozujete restauraci, vývařovnu či masnu, je správným řešením lapač tuků – takzvaný lapol. O ten je nutné se starat a pravidelně vyvážet,“ zdůraznil Mrázek. Portál pvk.cz také upozorňuje, jaké látky a předměty do kanalizace v žádném případě nepatří.

„Zbytky potravin v kanalizaci podporují život různých živočichů. Odpad z kuchyňských drtičů zanáší kanalizaci usazenými pevnými látkami, na které se váží zejména tuky, což může mít za následek snížení průtočnosti kanalizačních přípojek až po jejich úplné ucpání. Plastové části z hygienických potřeb, které nepodléhají rozkladu, zase mohou zcela zničit čerpadla v čerpacích stanicích odpadních vod,“ varují vodohospodáři.

Scroll to Top