Druhý nejsušší listopad za 200 let

V historii tuzemského měření byl letošní listopad druhý nejsušší za posledních 200 let. Hůře na tom byl pouze listopad v roce 2011. Nejméně v tomto měsíci letos pršelo ve Zlínském a Libereckém kraji. V obou z nich to představovalo méně než 15 procent normálu. Nejvíce srážek spadlo naopak v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Podzimní sucho dolehlo v listopadu na 95 procent území České republiky. Na více než 30 procentech monitorují experti extrémní sucho. Podle Zdeňka Žaluda z výzkumného týmu InterSucho to způsobil souběh vyšších teplot a nižších srážek. Podle závěrů navíc v Česku zůstává deficit zásob původní vláhy.

„Pokud dva nebo tři měsíce v podstatě neprší a je výrazný deficit srážek, tak na problémy se suchem není připraven žádný stát na světě. A to dokonce ani Izrael, který je naprostý lídr a připravuje se padesát let,“ řekl na konci srpna ministr životního prostředí Richard Brabec. Zvlášť některé menší obce mají problém s vysycháním studní. „Pomohli jsme 140 tisícům lidí z 300 obcí, aby si mohli vybudovat nové vrty a studny. A dalších 500 obcí máme připraveno,“ uvedl ministr. Byly také obnoveny stovky rybníků, tůní a menších nádrží.

„Udělali jsme tisíce konkrétních projektů, které zadržují vodu v krajině. Pokud ale ráz počasí bude takovýto, tak je zřejmé, že s tím budeme ještě několik let bojovat. Bude to trvat klidně deset let, než se začne projevovat efekt opatření. Kdyby naši předchůdci začali před patnácti lety, mohli jsme být v jiné situaci,“ doplnil Brabec.

Daniel Pitek z programu Pestrá krajina řekl, že je zemědělská půda schopna zadržet devět miliard kubických metrů vody, ale aktuálně absorbuje jen pět miliard. Hospodaření s půdou se však podle něj dá zlepšit relativně rychle. „Dvěma miliardami kubických metrů můžeme zlepšit absorpční schopnost krajiny už během pěti let,“ vysvětlil Pitek. Richard Brabec již svolal jednání všech skupin, které se podílí na projektech řešících problémy se suchem, a také komisi VODA – SUCHO. Výsledkem jednání jsou návrhy řešení problémů, které způsobuje sucho a na některých místech i nedostatek vody.

Scroll to Top