Zlínský kraj chce propojit vydatné vodní zdroje na Kroměřížsku

V diskuzním pořadu Co vy na to o situaci s nedostatkem vody v Nedašově Lhotě a v Nedašově na Zlínsku mluvila v Českém rozhlasu starostka prvně jmenované obce Jarmila Janíčková a krajská radní Margita Balaštíková. Podle Janíčkové začal problém tehdy, když vyschnul povrchový zdroj. Na vině bylo sucho a málo srážek. Problémy se zásobováním obyvatelstva v obcích s nedostatečně spolehlivými zdroji byly na Zlínsku zaznamenány již před třemi roky.

Nedašova Lhota má vodovod od roku 2007. Ten však není napojen na regionální vodovodní soustavu. Obec tak řeší, jak se na ní napojit. Soustava končí v osm kilometrů vzdáleném Brumově. „Voda je základní životní potřeba, přijdete domů z práce a chcete si vyprat, vykoupat se. Bez vody se nedá žít,“ uvedla starostka. Podle ní navíc hrozí stěhování lidí z obce.

Krajská radní Margita Balaštíková sdělila, že krajský úřad nedostal až do konce října o situaci v Nedašově Lhotě a Nedašově podrobné informace. Hejtmanství však chce propojit vydatné vodní zdroje na Kroměřížsku na další části regionu. „Není to jednoduché, ale na Kroměřížsku jsou zdroje, které by stačily pro celý kraj,“ doplnila Balaštíková. V kraji se nachází 76 obcí bez veřejného vodovodu, z čehož 26 z nich jej z technických důvodů nikdy mít nebude.

Kraji by měla významně pomoci přehrada Vlachovice. Hejtmanstvím je vybudování vodního díla vnímáno jako strategická zásobárna vody do budoucna. Naposled se na jednání, které v říjnu inicioval náměstek hejtmana Josef Zicha, za účasti zástupců Povodí Moravy probíraly stav infrastruktury vodovodů v kraji, další možné propojení nádrží i schválená opatření za přibližně 870 milionů korun související s vlachovickou přehradou. Stavbu navrhlo Povodí Moravy, které je zároveň investorem.

„Plánované vodní dílo Vlachovice je potřeba chápat nejen jako samotnou nádrž, ale jako komplexní soubor dalších staveb a opatření, které společně pomohou zajistit hlavní účel nádrže, jež má sloužit zejména jako zásobárna vody pro vodárenské účely, ale také pro potřeby zemědělství a průmyslu či jako ochrana před povodněmi. Pevně věřím, že vodní dílo Vlachovice bude vzorovým příkladem toho, jak se dá skloubit výstavba vodárenské nádrže se zájmy životního prostředí a také se zájmy obyvatel okolních obcí,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Ilustrační foto 

Scroll to Top