VaK Beroun zdražují vodu o inflaci

Vodné a stočné se pro odběratele zvýší o inflaci, o 2,5 procenta. Podle ředitele vodáren Jiřího Paula se v mnoha položkách daří šetřit náklady nebo je alespoň nezvyšovat. Zásadní vliv na to mají podle Paula investice do obnovy, které snižují potřebu oprav a zvyšují hospodárnost provozu.

Odběratelé na Berounsku zaplatí nově 85,50 korun za kubík vody. „Platba za vodné a stočné představuje při průměrné spotřebě méně než 9 korun s DPH na osobu za jeden den. Tomu odpovídají náklady ve výši zhruba 3050 korun na osobu za rok. Za měsíc to představuje 254 korun,“ vypočítal Jiří Paul.

V rozhovoru pro vodarenstvi.cz Paul uvedl, že vidí problém v politizování oboru, výši vodného a stočného a zobecňování jednotlivostí na celý obor. „Největší výzvou je asi pro všechny v našem oboru udržení kvalitního personálu a hlavně získávání nových kolegů. Většina provozovatelů stojí před problémem blízkých odchodů kvalifikovaných zaměstnanců do důchodu a velmi obtížného získávání jejich nástupců,“ sdělil například Paul.

V roce 2017 se společnosti podařilo dosáhnout plánovaného hospodářského výsledku a dvě třetiny z něho použila na investice do obnovy infrastrukturního majetku. K nejvýznamnějším loňským akcím patřila intenzifikace čistírny odpadních vod v Žebráku, které se portál vodarenstvi.cz opakovaně věnoval. Nechyběla ani modernizace zákaznického centra.

VaK Beroun jsou největším vlastníkem a provozovatelem vodohospodářského majetku na Berounsku a Hořovicku. Působí dále na Příbramsku a v oblasti Prahy – západ. Společnost vlastní majetek za zhruba miliardu korun a zásobuje pitnou vodou více než 90 tisíc lidí, odvádění odpadních vod zajišťuje pro 65 tisíc obyvatel. Majoritním vlastníkem je rakouská ENERGIE AG BOHEMIA a dalšími akcionáři jsou města a obce v regionu, z nichž největšími jsou Beroun, Hořovice, Králův Dvůr, Zdice a Žebrák, která drží 26,79 % akcií.

Scroll to Top