Osm obcí je závislých na cisternách s pitnou vodou

Problémy se suchem nekončí ani v zimě. Třináct cisteren využívá osm obcí v České republice. V tomto období je půjčuje obcím Správa státních hmotných rezerv vůbec poprvé v historii.

Ve většině případů v minulých letech sucho kompenzoval sníh. Ten však letos v adekvátním množství stále nenapadl a počet srážek je podle meteorologů velmi podprůměrný. Sucho trápí například obce Šluknovského výběžku. Jedná se o Jiříkov, Mikulášovice, ale také část Varnsdorfu. Na Liberecku je nejvíce zasažen Hrádek nad Nisou. Nejhůře jsou na tom ale obce Nedašova Lhota a Nedašov na Zlínsku.

Podzimní sucho dolehlo na konci listopadu na 95 procent území České republiky. Informace zveřejnili výzkumníci z týmu InterSucho při Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky a Mendelovy univerzity v Brně. Podle Zdeňka Žaluda z výzkumného týmu extrémní sucho způsobil souběh vyšších teplot a nižších srážek. Podle závěrů navíc v Česku zůstává deficit zásob původní vláhy. V krajině chybí zhruba 20 až 40 litrů vody na metr čtvereční.

Scroll to Top