Nová zlínská koalice: Komise pro vodárny nebude

Nové vedení Zlína, které se skládá z ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů nebude zřizovat komisi při radě města, která by se zabývala situací ve Vodovodech a kanalizacích Zlín. Radnici za nedostatečnou aktivitu při řešení problematiky zdejších vodáren dlouhodobě kritizuje opoziční zastupitel za SPD Pavel Sekula.

Infrastrukturu ve vlastnictví Vodovodů a kanalizací Zlín (VaK) provozuje Moravská vodárenská, jež je součástí skupiny Veolia. „Komise by mohla přispět k tomu, aby se informace dostávaly k zastupitelům v míře, která by odpovídala důležitosti problému. Nikdo ze zastupitelů, rady a možná ani z magistrátu není natolik odborně fundovaný, aby řekl, jak město doplácí na současný provozní model fungování vodáren,“ sdělil Sekula.

Primátor Jiří Korec si ale nemyslí, že situaci by pomohla vyřešit právě komise, která nemá rozhodovací pravomoci a je pouze poradním orgánem rady. „Pro to, abychom založili komisi, bychom museli nejdříve vědět, co přesně má řešit. Nemá smysl ji zakládat jenom proto, že to někdo chce. Nebudeme skákat podle toho, co pan Sekula požaduje,“ prohlásil Korec, který se ve věci vodáren odkázal na činnost soudů, které několikaletý spor řeší.

V kauze VaK Zlín padl v březnu letošního důležitý verdikt. Ten je příznivý pro Moravskou vodárenskou, která patří společnosti Veolia a vodohospodářskou infrastrukturu na Zlínsku provozuje. Rozhodčí soud sdělil, že smlouva z roku 2004, kdy se rozhodovalo o prodeji části podniku, je platná a Veolia podnik vracet nemusí.

Současný model kritizuje řada akcionářů, tedy obcí a měst v regionu. Nejhlasitějšími odpůrci jsou Otrokovice a Fryšták. V kauze již padlo i několik žalob. Rozhodčí soud při hospodářské a agrární komoře vyřkl letos verdikt navzdory rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, podle něhož byla klíčová valná hromada v roce 2004 neplatná.

Referendum o vodárnách se nekonalo. Petiční výbor v čele právě s Pavlem Sekulou vzal v září na vlastní žádost návrh o referendu zpět. Podle Sekuly nesvolal tehdejší primátor Miroslav Adámek mimořádné zasedání zastupitelstva. Rada města Zlína se však proti nařčení důrazně ohradila. Iniciátoři referenda o vodárnách ve Zlíně nasbírali na konci srpna potřebných 7 000 podpisů. Požadovali, aby se v něm mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu, jestli chtějí, aby si vodárny provozovaly opět města a obce.

Scroll to Top