Silnice kolem Souše je uzavřena

Až do odvolání se uzavírá silnice u přehrady Souš. Na vině je sníh a námraza. Silnice druhé třídy se na zimu uzavírá pravidelně. Důvodem je také prevence a ochrana důležitého zdroje pitné vody.

„Vzhledem k předpovědi, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, avizující příchod sněhových srážek a teplot pod mrazem, bude silnice uzavřena v úseku Smědava – Souš do odvolání,“ informovala Lenka Klimentová z tiskového odboru Libereckého kraje. V loňském roce uzavřeli silničáři úsek 14. listopadu a automobily se na něj mohly vrátit až letos 23. dubna. Přes zimu navíc není udržován. Jedná se však o klíčovou dopravní tepnu a spojnici Frýdlantska a Jablonecka. Starostové severočeských obcí a měst volají po jejím celoročním otevření.

„I když se turisté z Jablonecka chtějí podívat do Frýdlantu nebo do hejnické baziliky, zavřená silnice kolem Souše je odradí. O desítky kilometrů delší trasou přes Albrechtický kopec nepojedou,“ řekl například loni na podzim předseda Mikroregionu Frýdlantsko a starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

Souš je přehradní nádrž se sypanou hrází na řece Černá Desná a spadá pod správu Povodí Labe. Její provoz zajišťuje Závod Jablonec nad Nisou. Účelem díla je akumulace vody k zajištění odběru surové vody pro oblastní vodovod, částečná ochrana území ležícího pod nádrží před povodněmi, zajištění trvalého zůstatkového průtoku v korytě toku, energetické využití a rybí hospodářství.

Foto, zdroj: idnes.cz 

Scroll to Top