Vlekaři v Jeseníkách pociťují nedostatek vody na umělé zasněžování

Provozovatelé lyžařských areálů v Jeseníkách se obávají, že nebudou mít dostatek vody k zasněžování sjezdovek. Lépe jsou na tom areály disponující vlastními nádržemi. Průtoky vody jsou v regionu hluboko pod průměrem. Hranici sucha atakují řeky Bělá, Desná nebo Moravice.

„Individuální povolení na odběr vody pro lyžařská střediska sice platí, ale je vázáno na minimální zůstatkový průtok, při kterém ještě není ohrožen život v tocích. Pokud se dostane níž, nesmí se voda odebírat vůbec,“ vysvětlil Ivan Pudil z Vodoprávního úřadu Šumperk. Důsledné kontroly odběrů vody pro zasněžování chystá Česká inspekce životního prostředí.

Některé areály vlastní akumulační nádrže. Jedná se například o střediska Paprsek, Přemyslov nebo Miroslav. „Máme přírodní nádrž na stovky kubíků. Bez ní si zasněžování neumím představit už několik let, protože kdybychom brali přímo z potoka, tak nic nevysněžíme,“ říká majitel areálu v Miroslavi Miloš Hladký.

K nejmodernějším areálům v Jeseníkách patří Přemyslov. „Tady to byla nezbytnost, protože potok, který nás zásobuje, je hodně slabý. Teď je ta situace ještě horší. Proto jsme letos postavili novou akumulační nádrž, takže zadržíme až 6 500 kubíků vody,“ popsal šéf přemyslovského areálu Jaroslav Podzimek.

Na značnou spotřebu vody ze strany vlekařů dlouhodobě upozorňují vodohospodáři. „Dopady na krajinu spočívají v prodloužení zimní sezóny a změně teplotních poměrů na povrchu přezimujících porostů, což představuje v horských ekosystémech významné ovlivnění zasažených ploch, které vede k nedostatečné regeneraci porostu nebo ke změnám druhového složení,“ přiblížil loni Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze. Vlekaře, kteří čerpají vodu z přírodních zdrojů, omezují stanovené limity.

Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot uvedl, že dnes majitelé zasněžují 80 až 90 procent areálů. Podnikatelé sice za vodu čerpanou z horských toků nemusí platit, ale i tak je metr krychlový vod vyjde zhruba na 50 korun za potřebné energie. V případě, že majitel vybuduje novou vodní nádrž, musí do ní vodu načerpat. Třicet procent se však odpaří a musí se znovu dočerpat.

Foto: Lyžařský areál Paprsek 

Scroll to Top