Za kubík vody zaplatí Brňané o čtyři koruny víc

Nový ceník vodného a stočného schválili 13. listopadu brněnští radní. Za metr krychlový vody lidé zaplatí devětasedmdesát korun. Podle náměstka primátora Richarda Mrázka zůstane cena i příští rok hluboko pod hranicí sociálně únosné ceny a zároveň bude dále nižší než ve většině krajských měst.

Stát stanovil sociálně únosnou cenu vody pro Jihomoravský kraj na 116 korun za kubík vody. „Plánované zvýšení zohledňuje i to, že připravujeme investice do druhé části dostavby kanalizace a do projektu kalového hospodářství v čistírně odpadních vod v Modřicích,“ uvedl Mrázek.

Brno vybuduje kanalizaci za miliardu

V pěti městských částech vyroste kanalizace za pět miliard korun. Stavba, která začne na jaře příštího roku, by měla skončit v roce 2023. Investice se týká Bosonoh, Maloměřic a Obřan, Líšně, Tuřan a části Brno-jih. Za pět let by chtělo mít město kanalizaci na většině svého území.

„Vznikne přes 15 kilometrů splaškové kanalizace, deset kilometrů dešťové kanalizace a přes pět kilometrů vodovodu,“ řekl Mrázek. V Bosonohách projekt zahrnuje dostavbu oddílného kanalizačního systému, v Líšni dostavbu splaškové kanalizace, v Maloměřicích a Obřanech se investice týká dostavby stokové sítě.

V Tuřanech pak budou práce směřovat do místní části Dvorsko a v Brně-jihu se dostaví kanalizační síť včetně komunikace. „Až se vše zrealizuje, výrazně se uleví domácnostem, které se teď musejí starat o to, kdy vyvážet jímku a jak dále nakládat s odpady,“ zdůraznil náměstek.

Scroll to Top