Začala modernizace krytého bazénu v Šumperku

Stavbaři začali proměňovat zastaralý bazén v Šumperku na moderní areál. Plovárna sloužila veřejnosti čtvrt století. Informoval o tom Šumperský deník. 

„Bouráme příčky v interiéru v prvním patře. Měsíc a půl budeme intenzivně bourat, odvážet a drtit. Velká většina příček půjde dolů. Všechny, které jsou označeny žlutě,“ ukázal na velký technický výkres Vladimír Malý ze zhotovitelské firmy PKS stavby. Zmizí také obvodový plášť a střecha. Zůstanou základy, obvodové stěny, stropy či bazénové vany. Město na stavbu vynaloží 190 milionů korun.

Ve městě řeší cenu tepla i budoucnost provozu vodárenství

Těm obyvatelům Šumperku, kteří jsou napojeni na systém centrálního zásobování teplou vodou provozovaný společností Sateza, by neměly příliš růst částky na fakturách za energie. K dlouhodobé stabilizaci cen totiž přispějí dvě kogenerační jednotky, které vybuduje a zaplatí ČEZ Energo. V regionu se také skloňuje budoucnost vodárenství, ve hře je několik variant. Před volbami se o dalším osudu nerozhodlo.

Konegerační jednotka je zařízení, v němž dochází k výrobě tepla a elektřiny. Odpadní teplo se při výrobě elektřiny využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody. ČEZ Energo ve městě již pro Satezu jednu kogenerační jednotku vybudovalo. „Máme s jejím provozem velmi dobré zkušenosti. V době rostoucích cen plynu a elektrické energie stabilizovala naše výrobní náklady a přinesla další zvýšení spolehlivosti dodávek tepla,“ vysvětlil ředitel Satezy Roman Macek.

K nejdiskutovanějším tématům na Šumpersku však patří v posledních letech budoucnost vodárenství. Vodovodní a kanalizační potrubí a čistírny odpadních vod jsou majetkem VHZ. Akcionáře tvoří 28 obcí a měst Šumperska. Provozování infrastruktury zajišťuje Šumperská provozní vodohospodářská společnost patřící do koncernu Suez. Za dva roky končí současnému provozovateli smlouva. Jaký bude další model vodárenství v regionu zřejmě napoví další měsíce.

Scroll to Top