Modernizace Nechranické přehrady se komplikuje

Historicky největší opravy Nechranické přehrady se protahují. Nové přelivy za 130 milionů korun totiž budou hotové nejdřív v roce 2021. Podle vodohospodářů může za roční skluz zejména pevný beton.

Bourání na Nechranické přehradě mělo skončit v létě a na podzim měla být stavba hotová. Vodohospodáři z Povodí Ohře ovšem počítali s tím, že na přelomu roku bude část přelivu plně funkční. Místo plováku má hlídat hladinu přehrady pět metrů vysoká a patnáct metrů dlouhá ocelová klapka.

„Demolice jde pomalu. Na vině je údajně porucha vodních trysek, a především to, že beton je pevnější, než se předpokládalo. Kvůli hluku se navíc nedá pracovat v noci a kvůli bezpečnosti se zase nedá pracovat současně na obou pilířích,“ informovala na svém portálu Česká televize.

Letos oslavila přehrada padesát let své existence. Zásobuje vodou obyvatele, průmyslové podniky i zemědělce na Chomutovsku a slouží rekreantům i sportovcům. Nechranická vodní nádrž je pátou největší v České republice a má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě. Její výhodou je fakt, že je natolik velká a hluboká, že umí vodu v Ohři přirozeně vyčistit, a protože převážnou část roku vytéká voda z nádrže ode dna, tak je její teplota relativně vyrovnaná.

Scroll to Top