Lodě převezly přes Brněnskou přehradu 230 tisíc lidí

Poslední říjnový den vyplula z přístavu na Brněnské přehradě poslední loď. V Brně tak slavnostně ukončili dvaasedmdesátou plavební sezónu. Při zpáteční cestě si navíc mohli lidé z hladiny přehrady prohlédnout ohňostroj vypálený z druhé lodi.

I když celou plavební sezonu komplikovalo teplé a suché počasí, tak si Dopravní podnik města Brna letošní rok pochvaloval. Podle generálního ředitele dopravního podniku Miloše Havránka lodě převezly 230 tisíc lidí, což je oproti loňskému roku pokles asi o 16 tisíc pasažérů. Havránek to však vzhledem k okolnostem považuje za velmi solidní výsledek.

Zaměstnanci dopravního podniku teď lodě vytáhnou na břeh. Plavidla nyní čeká tradiční kontrola a servis. „Provedeme demontáž baterií, odvodnění drenážních, sanitárních a požárních systémů, prohlídku podponorové části plavidel, kormidelních a kotevních systémů. Dále je v plánu obnova venkovních nátěrů a palubního vybavení,“ popsal vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.

Rada Jihomoravského kraje podpořila Petici Brněnská přehrada

Krajská rada v červenci vyjádřila na základě žádosti petičního výboru jednoznačnou podporu petici za ekologické plavby na Brněnské přehradě. Iniciativa žádá ministerstvo dopravy, aby v souladu s přáním občanů zahrnulo přehradu mezi vodní plochy a toky, na nichž bude zakázána plavba lodí se spalovacími motory.

„Jihomoravský kraj již v únoru 2016 v rámci meziresortního připomínkového řízení k návrhu změny vyhlášky aktivně požadoval změnu přílohy vyhlášky s tím, aby byla zakázána plavba na Brněnské nádrži a nádrži Vranov. Ze strany ministerstva dopravy však nebyl tento požadavek akceptován,“ uvedl radní pro životní prostředí Miroslav Kubásek.

V souvislosti s projektem Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži přispívá Jihomoravský kraj každoročně ke zlepšení kvality vody v přehradě částkou 2,5 milionu korun. „Díky tomuto projektu se daří udržet vodu v přehradě vhodnou ke koupání během celé letní sezóny. Provoz lodí na spalovací motory vnímáme jako riziko nejen vzhledem k velkému množství rekreantů, ale i vzhledem k možnému znečištění vody. Podporou této petice chceme dát jasný signál, že lodě se spalovacími motory na Brněnské přehradě nechceme,“ doplnila náměstkyně hejtmana Taťána Malá.

Scroll to Top