Ohnisková deratizace v Moravskoslezském kraji

Desítky míst se zvýšeným množstvím potkanů se nachází na severní Moravě a ve Slezsku. Obce a správci kanalizačních sítí umisťují do kanalizací nástrahy, které jsou tvořeny tak, aby neublížily jiným zvířatům. Podle vodařů nepůsobí nástraha jako jed, ale jako antikoagulant. Tato metoda je pro hlodavce bezbolestná. Látka byla testována a pro deratizaci doporučena.

Ostravské vodárny a kanalizace letos položí přes 15 tisíc nástrah, což znamená pokrytí zhruba 75 % sítě. „Plošná deratizace je prováděna v problematických lokalitách i potenciálně rizikových místech s větší koncentrací obyvatel – na sídlištích, v okolí stánků s rychlým občerstvením nebo v okolí popelnic. Ke zvýšenému výskytu potkanů ve velké míře přispívají sami obyvatelé, kdy do kanalizace často splachují v rozporu s kanalizačním řádem zbytky jídel. Svým dílem k tomu přispívají poslední dobou populární drtiče odpadků používané v kuchyních, které jsou však pro vypouštění odpadu do kanalizace pro veřejnou potřebu v Ostravě zakázány. Potkani tak mají v kanalizaci ideální podmínky a jejich úplné vyhubení je nemožné. Při plošné deratizaci není populace potkanů zcela vyhubena, ale drží se na únosné míře,“ vysvětlila na jaře vedoucí oddělení vztahů s veřejností OVAK Radka Vanková.

Nespí ani SmVaK Ostrava nebo město Karviná

Mnoho práce má také nejvýznamnější vodohospodářská společnost v Moravskoslezském kraji, SmVaK Ostrava. „Na podzim 2018 proběhla nebo probíhá ohnisková deratizace v Havířově, Petřvaldu u Karviné, Orlové, Horní Suché a Šenově. Na listopad se připravuje v Karviné nebo Rychvaldu,“ uvedl mluvčí společnosti Marek Síbrt. Podle mluvčího karvinské radnice Lukáše Hudečka má město místa výskytu zmapovaná a průběžně se kontrolují. V případě zjištění nového výskytu se místo doplní do seznamu na provedení celoplošné nebo mimořádné deratizace.

Problémem jsou hlodavci na sídlištích

Města trápí zvýšené množství hlodavců na sídlištích, což potvrzuje mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. „Zejména u kanálů nebo popelnic. Město, pokud nejde o jeho vlastnictví, vždy vyzve majitele pozemku či nemovitosti, aby zajistil deratizaci,“ sdělila Machková.

Kvůli zvyšujícímu se množství potkanů odstartovaly podzimní deratizaci také krnovské vodárny. Podle vodohospodářů k tomu kroku přistoupili na základě vyhodnocení situace v terénu a na základě upozornění občanů. „Deratizaci kanalizační sítě v naší správě si zajišťujeme vlastními pracovníky, hubení hlodavců v dalších prostorách, například ve sklepech nemovitostí, provozovnách a podobně, nejsme oprávněni provádět. Je to povinností každého vlastníka nemovitosti. Z tohoto důvodu je vyzýváme, aby deratizaci svých prostor zajistili vlastními prostředky,“ řekl jednatel KVaK Libor Staněk.

Nezodpovědnost obyvatel

Podle ředitele kanalizací SmVaK Ostrava Jana Tlolky zůstává velkým problémem vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. „Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší,“ informoval Tlolka.

Až čtvrt milionu potkanů v Mostě

Podle magistrátu v Mostě je na vině velké populace potkanů zvyšující se množství odpadků a vyhozených potravin v okolí kontejnerů u domů. Podle expertů takové množství nejde kompletně vyhubit. Lze jej však systematicky snižovat. V Mostě žije 60 tisíc obyvatel. Na jednoho Mostečana tak obrazně připadá čtyři až pět potkanů.

Scroll to Top