Omezení nákladní dopravy kolem přehrady Šance

Provozu na horské silnici s výrazným převýšením u přehrady Šance na Frýdecko-Místecku často brání nákladní vozidla. Změnit to má nový systém proměnných dopravních značek v podobě světelných LED tabulí. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to zajistí odklon dopravy ze silnice I/56 na objízdnou trasu. Informoval o tom Deník. 

„Jedná se o stavbu osmi kusů proměnných dopravních portálů, které budou zejména v zimním období upozorňovat účastníky silničního provozu na aktuální dopravní situaci u kolizního místa silnice I/56 v úseku Ostravice, Staré Hamry a Bílá,“ vysvětlila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Na silnici kolem vodního díla Šance silničáři nesmí používat chemický posyp. Přehrada je totiž zdrojem surové vody pro výrobu pitné vody pro mnoho měst a obcí v regionu v úpravně vody Nová Ves společnosti SmVaK Ostrava. Zákaz vjezdu zde platí pro nákladní automobily, tahače nebo návěsy a speciální automobily o nejvyšší povolené hmotnosti přesahující 12 tun. Mnoho řidičů ovšem zákaz nerespektuje.

„Policisté se setkávají s nerespektováním tohoto přechodného značení ze stran řidičů nákladních vozidel. Toto jednání řeší policisté uložením pokuty příkazem na místě, popřípadě oznámením příslušnému správnímu orgánu,“ řekla loni v zimě policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Podle úřadů by trvalý zákaz nákladních vozidel v zimním období zkomplikoval dopravu na alternativních trasách. Výrazně přispět ke zlepšení situace by tak měly nové LED tabule. „Aktuálně je zhotovitel ve fázi zřizování elektrických přípojek k těmto portálům. Pokud vše půjde dle předloženého harmonogramu prací, počítá se spuštěním systému již pro zimní sezonu 2018/2019,“ uzavřela mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Přehrada Šance prošla v posledních letech významnou rekonstrukcí. Během modernizace byla bezpečnost díla zajištěna zejména snížením objemu vody na polovinu. Podle vodohospodářů se vytvořil prostor pro zachycení povodní. Také byla upravena manipulační pravidla a vodu bylo možné z přehrady dříve a ve větším množství odpouštět.

Po opravách by měla přehrada zvládnout až desetinásobně větší povodeň než před dvaceti lety. Důležitým účelem přehrady je dodávka surové vody pro Úpravnu vody Nová Ves společnosti SmVaK Ostrava.

Scroll to Top