Krajina jezer kousek od centra Poděbrad

Pár set metrů od centra Poděbrad mezi obcí Kluk a Labem leží soustava několika vodních ploch, které vytvořil svou aktivitou v podobě těžby písku člověk. Největší z nich označované jako jezero Poděbrady je v létě vyhledávaným místem pro koupání. Tomu je přizpůsobena infrastruktura v podobě pláže, skluzavek, řady občerstvovacích zařízení, šaten, toalet, sportovních hřišť nebo půjčovny loděk. Najdete tady také pláž pro rodiny s dětmi oddělenou od hlavní pláže můstkem přes potok a nudistickou pláž poskytující dostatek soukromí milovníkům koupání bez plavek.

Na podzim a na jaře se oblast stává rájem rybářů, na které narazíte při chůzi podél břehu velmi často. Největší jezero má rozlohu přesahující 31 hektarů a dosahuje hloubky až osmi metrů. Napájí ho bezejmenný potok, který půlí vybudovanou pláž v centrálním rekreačním areálu, a odtéká dále do Labe. Jižní a západní břehy jezera lemují lesy.

V místě najdete fakticky jezer několik. U jednoho z nich nadále probíhá těžba písku. I proto je procházka kolem lokality všech pěti jezer poněkud náročná a vyžaduje vyšší míru improvizace. K části břehům největšího jezera se také není možné dostat kvůli omezení v podobě plotů u soukromých pozemků.

Místo stojí i v tomto ročním období – stejně jako královské město Poděbrady, kterému se budeme věnovat v některém z následujících textů – určitě za návštěvu. Ať již pro rybáře, tak pro pěší nebo cykloturisty. Podzim zbarvil listí stromů v okolí do mnoha odstínů, což při slunečném počasí a odrazu siluet stromů do vodní plochy působí mimořádně zajímavě.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top