Voda z vrtu v Lužánkách bude sloužit k zalévání parků a stromů

Vrt hluboký 120 metrů začali hloubit studnaři v největším brněnském parku Lužánky. Voda z něj bude zdrojem na zalévání devíti parků nebo šestnácti tisíc stromů ve stromořadích, které spravuje Veřejná zeleň města Brna. Během prvního dne se studnaři dostali už do dvacetimetrové hloubky.

„Na skalním podloží je vrstva štěrkopísku a nad ním je mocná vrstva jílu. A my se snažíme tím vrtem skrz vrstvu jílu dostat do polohy štěrkopísku, která obsahuje vodu,“ přiblížil jednatel VBV Geo Michal Vojtásek. Než se objeví voda, bude se díky výplachu valit ven jen vyvrtaný materiál. Kvůli stabilitě se musí vrt také zpevnit. „Stěny vrtu by samy o sobě nedržely, to znamená, že by se bortily. Bentonitový výplach je hustý a podrží stěny vrtu,“ vysvětlil Vojtásek.

Po následném vyhloubení vrtu se nejprve musí zlikvidovat jímka a potom přijde na řadu firma, která během čerpací zkoušky zjistí, jaká je opravdová vydatnost vrtu. Předešlý průzkum ji odhadoval až na 100 až 150 kubíků vody denně. „Veřejná zeleň používala studny, které jsou v Lužánkách, ale v letech, kdy je velké sucho, musíme používat jako náhradní zdroj pitnou vodu, protože tyto studny vysychají,“ doplnila správkyně parků Marie Slavíková.

Foto: Twitter Ondřeje Šimečka (Redaktor ČT, Brno) 

Zdroj: Česká televize 

Scroll to Top