Muzeum pražského vodárenství představuje nový exponát

Muzeum v Podolské vodárně hostí 13. a 14. října tradiční dny otevřených dveří. Premiérově je představen nový exponát, kterým je vodní čerpadlo typu Gatter pojmenované podle výrobce Josefa Gattera z Kuřivod. Čerpadlo pochází z roku 1902 a bylo umístěno v obci Pavlovice. Až do sedmdesátých let minulého století čerpalo vodu do místního vodovodu.

„Vstup je zdarma a návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od půl desáté ráno do půl páté odpoledne,“ informoval tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Muzeum dále nabízí například vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka.

Pro děti jsou zde připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách a pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do bezbariérové expozice. Loni muzeum navštívilo zhruba třináct tisíc návštěvníků z České republiky, ale také z Francie, Německa, Velké Británie, Ruska nebo USA.

Scroll to Top