Nové a výkonnější oběžné kolo na Dlouhých stráních

Čtyřicetitunové oběžné kolo s vyšší účinností má průměr přes 4,5 metru a roztáčí jednu ze dvou turbín Dlouhých strání. Investice dosáhla 145 milionů korun. Dodávku zařízení zajistila společnost ČKD Blansko Engineering. Nové kolo bude mít kromě lepší účinnosti také delší životnost.

„O záměru vyměnit oběžné kolo na Dlouhých stráních se vědělo dlouho dopředu, takže jsme se na projekt začali připravovat ještě před vypsáním soutěže, abychom byli o krok před konkurencí a mohli splnit náročné termíny dodávky. Nové oběžné kolo se bude pyšnit možností neomezeného provozu v turbínovém režimu od 5 do 330 MW, což je na reverzní turbínu poměrně slušný rozsah. Nakonec jsme podle zadaných parametrů odzkoušeli dva modely a z nich vybrali ten, který dosahoval lepších výsledků,“ přiblížil v létě 2017 ředitel výzkumu a vývoje ČKD Blansko Engineering Alš Skoták.

Podle mluvčího skupiny ČEZ Vladislava Sobola se zahájení provozu celého turbosoustrojí plánuje v průběhu listopadu. Zakázku získala společnost ČKD Blansko Engineering ze slovinské skupiny Litostroj Power. Kolo se svařovalo ve Slovinsku z odlitků vyrobených ve firmě Pilsen Steel. Na náročné instalaci se podíleli také energetici z Dlouhých strání, profesní specialisté z vodních elektráren i experti z dodavatelských firem.

„Na přípravě této akce jsme pracovali téměř dva roky. Podle detailního zadání se nejdříve vyrobil zhruba desetinásobně zmenšený model a po jeho úspěšných zkouškách jsme kolo zadali do výroby. Nové oběžné kolo bude mít kromě vyšší účinnosti také podstatně širší provozní rozsah a delší životnost,“ doplnil ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.

Skupina ČEZ v roce 2018 v Dlouhých stráních investuje 200 milionů korun. Přečerpávací vodní elektrárna byla vybudovaná v Hrubém Jeseníku v okrese Šumperk. Jedná se o nejvýkonnější zařízení svého typu v České republice. Hlavním úkolem je zabezpečit stabilitu elektrické soustavy, pro kterou je nezbytná rovnováha mezi aktuální spotřebou a výkonem dodávaným energetickými zdroji.

Scroll to Top