Energetici upravili kondenzátor v Jaderné elektrárně Temelín

Druhý blok jaderné elektrárny Temelín začal v sobotu 22. září znovu vyrábět elektřinu. Odpojen od sítě byl dva dny kvůli úpravě kondenzátoru v nejaderné části elektrárny. V praxi to podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka znamenalo, že teplota vody v reaktoru byla přibližně 260 stupňů Celsia, zatímco během klasické odstávky se vychlazuje na teplotu o dvě stě stupňů nižší.

Vedení elektrárny chtělo předejít situaci, že by bylo potřeba blok odstavit později, kdy je vyšší spotřeba. Kondenzátor chladí páru poté, co projde turbínou a od poslední odstávky umožnil zvýšit výkon elektrárny o několik magewattů.

ČEZ do potrubních tras v Temelíně investuje desítky milionů korun ročně. Podle Marka Svitáka je potřeba je připravit na desítky let provozu elektrárny. „Některé potrubní trasy jsou staré desítky let, pochází totiž ze začátku 90. let. Byly mezi prvními, které se vybudovaly v době výstavby elektrárny. Jejich kontrola a rekonstrukce bude patřit mezi klíčové projekty následujících několika let,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

V roce 2017 energetici dokončili opravu řadů přívodní surové vody z čerpací stanice Hněvkovice, která trvala tři roky a stála přes 100 milionů korun. Elektrárna chystá také modernizaci odpadních řadů na Kořensko, rozvody pitné a požární vody v areálu elektrárny nebo opravu kanalizace. Od začátku provozu ČEZ do elektrárny investoval 18 miliard korun.

V roce 2020 by mohl z Temelína vést do Českých Budějovic horkovod dlouhý 26 kilometrů. Instalován by byl podél hlavní silnice z Týna nad Vltavou metr pod zemí. Projekt za 1,3 miliardy korun by patřil k nejvýznamnějším akcím v historii českého teplárenství.

Scroll to Top