Hlučín vyděsila skvrna na jezeře

Na hladině hlučínské Štěrkovny se objevila zapáchající skvrna. Podezření padlo na to, zda do vody neunikly chemické látky. Na místo byli ihned vyslaní hasiči a odborníci z Povodí Odry. Podle mluvčí hlučínské radnice Ivany Gračkové o chemikálie nešlo. Znečištění bylo rostlinného původu.

„Naštěstí se to stalo až mimo hlavní sezonu. Během ní byla kvalita vody v Hlučínském jezeře dobrá,“ uvedla Gračková. Během sezony v minulých letech plavce a lodě obtěžoval stolístek klasnatý, tedy rostlina, která se zde v minulosti rozmnožila, a lidé a motory se zaplétali do jejích šlahounů. Kvůli tomu byl na jezero povolán vodní kombajn a byly také vysazeny ryby. Pro ty je stolístek vyhledávanou potravou.

„Život to komplikovalo vodním lyžařům, plavcům nebo lodím. Musely se zrušit třeba závody v dálkovém plavání. I když stolístek působil problémy, jeho výhoda je v tom, že čistí vodu, a to i od sinic. Znamená to tedy, že ho není vhodné zcela vymýtit. I proto tuto rostlinu kombajn nevytrhává, ale seče. Je ovšem nutné její množství a vzrůst regulovat. K tomu dopomáhají amuři, kteří se stolístkem živí,“ pokračovala Gračková.

Podle ní bylo cílem nastavit v jezeru rovnováhu. Výsledky se již dostavují. Letos nebylo posečeno takové množství stolístku jako v loňském roce. „Ve srovnání s loňskem jsme nyní asi na jedné třetině. Kombajn bude letos séct zhruba do konce září,“ doplnila mluvčí.

Scroll to Top