Praha 20. září dokončí odkup 49 procent PVK

Hlavní město zaplatí za podíl Veolii 1,754 miliardy korun. PVK inkasují podle informací zveřejněných v poslední výroční zprávě z roku 2016 z vodného a stočného asi šest miliard korun ročně, z čehož platí Praze dvoumiliardový pronájem a další prostředky míří do infrastruktury. Za investice do obnovy a rozvoje infrastruktury nese zodpovědnost magistrát.

Externí poradci magistrátu dříve uvedli, že se prostředky vložené do odkupu podílu vrátí a dividendy by měly hlavnímu městu do roku 2028 přinést nejméně tři miliardy korun. Praha ale potřebuje získat nadpoloviční podíl v PVK, aby mohla o fungování vodárenství na území města plně rozhodovat. Stoprocentně chce podnik vlastnit do roku 2028.

„Několikrát jsem říkala, že nepochopím, jak je možné, že se Praha vody v minulosti zbavila. Opravdu to musela být velice prapodivná motivace. Měla bych na to tisíc názorů, možná bych se vyjadřovala velice ostře, ale pak bych se asi dopustila trestného činu, a to neudělám,“ prohlásila loni primátorka hlavního města Adriana Krnáčová.

V roce 2018 zaplatí PVK na nájmu 2,4 miliardy, které budou prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti směřovat do investic. Přes miliardu PVK vynaloží na modernizaci sítí a údržbu infrastruktury samy. Celkově do vodohospodářské infrastruktury půjde 3,4 miliardy korun.

Scroll to Top