Moravský Písek se bojí o vodu, o pomoc žádá premiéra Babiše

Oblast mezi Strážnicí a Bzencem chce využít pro těžbu společnost Český štěrkopísek. Stojí zde ale čtyřicet vrtů, které zásobují vodou přes sto čtyřicet tisíc lidí. U Moravského Písku by se dle plánu mělo těžit 350 tisíc tun štěrku ročně. Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex se nachází na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje a zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. S plánovanou těžbou nesouhlasí desítky moravských obcí a měst. Činnost těžařů podle nich může ohrozit prameniště.

Představitelé Moravského Písku na Hodonínsku se proto o pomoc a podporu ochrany prameniště rozhodli požádat předsedu vlády Andreje Babiše. Dopis mu zaslala starostka obce Hana Habartová. O schválení těžby rozhodl Obvodní báňský úřad pro území krajů Jihomoravského a Zlínského. Moravský Písek ve spolupráci s okolními obcemi sepsal petici, kterou podepsalo jedenáct a půl tisíce lidí. Jako důvodnou ji uznali před dvěma týdny senátoři. Podle ústředního inspektora Bohuslava Machka má Státní báňská správa veškeré materiály nutné k tomu, aby do několika týdnů o dobývacím prostoru definitivně vynesla verdikt.

Riziko ohrožení zdroje potvrdili jihomoravští hygienici a nesouhlasné stanovisko zaujal také Jihomoravský kraj. Český štěrkopísek je jiného názoru. „V České republice existuje minimálně 15 srovnatelných štěrkoven, kde se štěrk těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje. A k žádným negativním vlivům nedochází,“ řekl loni České televizi právní zástupce společnosti Pavel Josefus.

Scroll to Top