Mobilní aplikace ČHMÚ pro iOS

Uživatelé mobilních aplikací ČHMÚ a ČHMÚ+ si mohou od 20. srpna 2018 stáhnout zdarma verzi pro platformu iOS ze stránek App Store. Vytvořila je společnost OKsystem.

Aplikace ČHMÚ prezentuje vybrané produkty ústavu pro širokou veřejnost, mezi které patří předpověď počasí na nejbližší dny, předpověď srážek, výstrahy na nebezpečné jevy, během sezóny také předpověď aktivity klíšťat a umožňuje také zobrazení předpovědí pro uživatelem nastavené lokality. Aplikace ČHMÚ+ prezentuje další produkty pro odbornou veřejnost. Ty zahrnují informace ve stanicích, předpovědní mapy modelu Aladin, hydrologické informace, riziko přívalové povodně a informace o kvalitě ovzduší. Umožňuje také průběžné sledování stavu vod v uživatelem vybraných vodoměrných stanicích.

Podle ředitele ČHMÚ Marka Riedera byly důvody pro tvorbu aplikací dva. „Primárně bylo podstatné, že produkujeme velké množství informací a dat, která žádným způsobem neprezentujeme. Nebyla žádná mobilní aplikace na hydrologické údaje nebo pro informace o čistotě ovzduší. Stejně tak nebyly podrobnosti z modelu Aladin, i když existuje mobilní aplikace, která předpovědi má. Motivací tedy bylo prezentovat výsledky navenek. Druhým důvodem bylo také to, že velké množství uživatelů mobilních telefonů má od výrobce operačního systému informace o počasí. Nebo si lidé stahovali norskou aplikaci Yr.no. Tak jsme si říkali, že to je škoda, protože máme informace podrobnější a přesnější než Norové. Proč je tedy neposkytnout veřejnosti?“ uvedl na v dubnu Mark Rieder, který v čele ústavu vystřídal v říjnu 2017 Václava Dvořáka.

Podle Marka Riedera je hlavním cílem rozvíjet a zpřesňovat současný stav odborných činností a povinností ČHMÚ, k nimž patří předpovědní a výstražná služba, meteorologie a klimatologie, hydrologie a kvalita ovzduší.

Scroll to Top