Lesům ČR klesl zisk o 38 procent, do čela podniku Josef Vojáček

Státnímu podniku Lesy České republiky za letošní první pololetí klesl hrubý zisk o 38 procent na 1,77 miliardy korun z 2,88 miliardy korun. Podle vedení je na vině propad cen dřeva, kterého je kvůli kůrovci a živelním kalamitám na trhu velký přebytek. Lesy ČR rovněž pečují o více než 39 tisíc kilometrů toků, tedy přibližně o třetinu jejich délky v ČR. Letos chce podnik do jejich obnovy či údržby uvolnit 300 milionů korun. V roce 2017 modernizoval vodní infrastrukturu za 200 milionů korun, rok předtím to bylo 120 milionů korun.

Tržby Lesů ČR do konce června meziročně klesly o 20 procent na 4,68 miliardy korun z předchozích 5,85 miliardy korun. „Pokles tržeb souvisí s dramatickým pádem cen dřeva na středoevropském trhu. Čelíme bezprecedentnímu propadu často až o 60 procent. S tím souvisí i pokles zisku Lesů ČR,“ sdělil vedoucí odboru marketingu a komunikace Ondřej Kopecký.

Loni Lesům ČR klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z předloňských 4,16 miliardy korun, což znamenalo nejnižší zisk za posledních sedm let. Mohl za to pokles tržeb za dříví o 722 milionů korun a zvýšení tvorby rezerv o 206 milionů korun. Podnik většinu prací v lesích zadává soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. K nejvýznamnějším partnerům patří skupina Uniles z holdingu Agrofert a dále Stora Enso Wood Products Ždírec, Kloboucká lesní, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou a Jihozápadní dřevařská.

Novým generálním ředitelem Josef Vojáček

Ministr zemědělství Miroslav Toman představil 13. srpna Josefa Vojáčka, kterého od září jmenoval generálním ředitelem. Lesy od května 2018 podnik dočasně vedl Tomáš Pospíšil poté, co tehdejší ministr Jiří Milek odvolal z vedení Daniela Szóráda.

„Mým cílem je adekvátní reakce na klimatické změny, za což považuji postupnou přeměnu stávajících porostů v druhově a věkově pestré lesy. Obnova zdravých lesních porostů je výzvou na desetiletí dopředu. Více očekávám také od vedení ředitelů v krajích, kde je potřeba lépe rozhodovat při znalosti prostředí a nebát se za tato rozhodnutí přijímat vlastní odpovědnost. Připraven jsem také ke komunikaci se všemi partnery, jichž se působení Lesů ČR dotýká, od hospodářů a podnikatelů, přes nevládní organizace a přenos poznatků akademické sféry do praxe,“ uvedl Vojáček v tiskové zprávě ministerstva zemědělství.

Vojáček je absolventem Vysoké školy zemědělské v Brně a nyní je ředitelem státního podniku Vojenské lesy a statky ČR. Zároveň působí v akademické sféře jako člen vědecké rady Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Vojáček uspěl v konkurenci jedenácti uchazečů.

300 milionů do vodní infrastruktury

Podle ministerstva financí ČR byly Lesy ČR v roce 2017 jedním z největších přispěvatelů do státní pokladny. Podnik zaujal v žebříčku plátců daně z příjmu právnických osob s téměř 800 miliony korun osmnácté místo. „Jen za poslední tři roky jsme na daních z příjmu právnických osob odvedli do státní pokladny 3,3 miliardy korun,“ uvedl v červnu ekonomický ředitel Karel Buchta. Lesy ČR jsou také největším plátcem daně z nemovitostí v České republice a významným zaměstnavatelem.

Scroll to Top