Ve Voticích vznikne první biotopové koupaliště

U rybníku Pilař ve Voticích bude brzy zahájena stavba nového biokoupaliště, které bude prvním v regionu. Realizace má přijít na 30 milionů korun. Votice částku uhradí ze svých zdrojů.

„Cesta ke stavbě koupaliště byla velmi dlouhá. Bylo nutné vyřešit řadu problémů – výběr vhodného pozemku, jeho zařazení do územního plánu i vypořádání majetkoprávních vztahů. Ne všechny potřebné pozemky byly obecní,“ uvedl starosta Votic Jiří Slavík. Podle zastupitelky Jany Špačkové však 30 milionů nejsou jedinými náklady na akci. „Do celkových nákladů je třeba připočítat i vrt studny a zastupitelstvem zrušenou už odhlasovanou směnu 992 metrů čtverečních pozemků a jejich koupi za 3,8 milionu korun bez DPH,“ připomněla Špačková.

Podle Slavíka byl nákup pozemků potřebný nejen pro vybudování koupaliště, ale především kvůli stavbě přístupových komunikací do lokality. V současnosti probíhají tři nezávislá, ale propojená stavební povolení. Biokoupaliště by mělo veřejnosti sloužit od příštího léta. Podle Špačkové veřejné koupání ve Voticích dlouhodobě chybí.

„Nejsem však přesvědčená o tom, že biokoupaliště je tou správnou volbou. Kvůli nákladům a faktu, že ho lze ke koupání využívat v průběhu roku poměrně krátce i tomu, že na výstavbu biotopů nejsou dotace a město bude muset celý projekt financovat samo,“ vysvětlila Špačková.

Koupaliště bude možná v zimě sloužit i k bruslení. Vodu do celkem tří oválných dodá nový vrt. „Chemie v bazénech je nejen nezdravá, ale také nákladná. Biokoupaliště má mnohem nižší náklady na provoz a tam, kde ho už mají, ufinancují ho bez problémů ze vstupného, které rozhodně není přemrštěné,“ vyzdvihl na závěr klady biokoupaliště starosta Votic.

Ilustrační foto 

Scroll to Top