Kvůli suchu se uzavře komora nad Orlíkem

Vltavská vodní cesta mezi Českými Budějovicemi a hrází Orlíku nebude v provozu celou sezonu ani letos. Podle Státní plavební správy bude pro provoz od 10. srpna zavřena plavební komora Kořensko pod Týnem nad Vltavou na hranici vzdutí Orlické přehrady. Na vině je sucho.

Hladina Orlíku klesla pod kritickou mez. Uzavírku nařídilo Povodí Vltavy, které je správcem toku. Do Orlíku totiž přitéká méně vody, než z něj odtéká. Nádrž ale musí zajišťovat dostatek vody pro dolní Vltavu.

Ředitelství vodních cest v květnu 2017 otevřelo po deseti letech výstavby stokilometrovou vodní cestu z Českých Budějovic k hrázi Orlické přehrady. Náklady se vyšplhaly na dvě miliardy korun, ale už v červenci byla vodní cesta kvůli suchu znovu zavřená. Nová rekreační cesta fungovala něco přes měsíc. Lodě cestu využívaly, jelikož byl oproti roku 2016 zcela naplněn například českobudějovický přístav. Povodí nově rozšířilo provozní dobu všech zdymadel a výrazně zdražilo stání v českobudějovickém přístavu. Řešením úzkého hrdla Kořensko má být prohloubení řeky.

Scroll to Top