Kvůli nedostatku vody plánuje ZOO Liberec projekt za desítky milionů

Pitnou vodu musí ZOO v Liberci za současného sucha používat i pro užitkové účely. Vedení zahrady to chce změnit díky projektu, který by umožnil efektivnější hospodaření s vodou. Připravuje ho ve spolupráci s libereckou univerzitou, českou firmou a partnery z Itálie a Velké Británie. ČTK o tom informoval ředitel zahrady David Nejedlo.

„Vodu z potoka skoro brát nemůžeme, z jezírka to je už také minimum a u vrtů máme omezení odběrů. Zahrada tak pro napouštění bazénů, na napájení a umývání zvířat, mytí expozic či zalévání rostlin musí částečně brát i pitnou vodu, což nás trápí, protože neradi používáme pitnou vodu k užitkovým věcem, a druhá věc je, že se to nepříznivě promítá do ekonomiky,“ řekl Nejedlo, podle kterého už zahrada kvůli nedostatku vody omezila zálivku rostlin.

Díky projektu by se voda mohla v areálu zahrady využívat opakovaně. „To znamená, že by se třeba voda ze sloního bazénu nevypouštěla do kanalizace, ale dávala do toho systému, který by měl dva způsoby filtrace,“ uvedl dále Nejedlo. Jedním ze způsobů by byla kořenová čistírna a druhým vytvoření z filtrů z nanovláken, čímž se dlouhodobě zabývá liberecká univerzita.

Scroll to Top