Méně havárií ve vodovodní a kanalizační síti v Praze

Pražské vodovody a kanalizace zaznamenaly za první pololetí letošního roku 2419 havárií na vodovodní síti, což je o 175 méně než ve stejném období roku 2017. Havárií I. kategorie, do které se řadí výpadky dodávek vody pro více než tisíc odběratelů, zdravotnická a sociální zařízení nebo strategické objekty, bylo 21.

„K poklesu počtu havárií přispěly zejména pravidelné kontroly vodovodní sítě, díky kterým jsme včas odhalili možné problémy. Svou roli sehrály i příznivé klimatické podmínky,“ informoval mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. Nejčastější příčinou havárií byly koroze potrubí a pohyb půdy.

Podle vodohospodářů se také příznivě vyvíjela statistika počtu havárií na kanalizační síti. Za prvních šest měsíců totiž PVK zaregistrovaly 1694 havárií oproti 1 801 ve stejném období roku minulého.

1,754 miliardy za podíl v PVK

Praha zaplatí Veolii za 49 procent akcií Pražských vodovodů a kanalizací 1,754 miliardy korun. Součástí dohody, kterou také musí potvrdit i francouzská strana a nejspíš také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, je opce na odkup zbylých 51 procent akcií. Zatím není jasné, kdy přesně k němu dojde.

„Kupní cena bude plně pokryta z budoucích dividend. To znamená, že dlouhodobě nezatíží městský rozpočet ani neovlivní cenu vody v Praze,“ uvedl v červnu radní pro majetek Karel Grabein Procházka. Veolia koupila PVK v 90. letech, kdy zaplatila České republice sedm miliard korun. Francouzi mají od Prahy do roku 2028 pronajatou infrastrukturu. Smlouva sice měla skončit v roce 2013, ale v roce 2004 ji prodloužil tehdejší primátor hlavního města Pavel Bém.

PVK inkasují podle informací zveřejněných v poslední výroční zprávě z roku 2016 z vodného a stočného asi šest miliard korun ročně, z čehož platí Praze dvoumiliardový pronájem a další prostředky míří infrastruktury. Za  investice do obnovy a rozvoje infrastruktury nese zodpovědnost magistrát. Externí poradci magistrátu dříve uvedli, že se Praze prostředky vložené do odkupu podílu vrátí a dividendy by měly hlavnímu městu do roku 2028 přinést nejméně tři miliardy korun. Praha však potřebuje získat nadpoloviční podíl v PVK, aby mohla o fungování vodárenství na území města plně rozhodovat. Stoprocentně chce magistrát podnik vlastnit od roku 2028.

Scroll to Top