Krásná Lípa začala ničit plevel horkou vodou

Ekologicky pojali hubení plevelů v Krásné Lípě na Děčínsku. Radnice pořídila zahradníkům nový stroj, díky kterému mohou ničit plevel za pomocí horké vody. Město se tak s předstihem připravuje na možný zákaz používání herbicidů. Ten by mohl v budoucnu platit v zemích Evropské unie.

Zařízení na ničení plevelu disponuje nádrží o velikosti 800 litrů a vodu ohřívá na 98 stupňů. Funguje tak, že je přidělaný na jedoucí multikáře. Zahradnice, která jde vedle ní, drží v ruce aplikátor, ze kterého tryská horká voda. Krásná Lípa za něj zaplatila 340 tisíc korun. „Náklady na provoz jsou rozhodně nižší než za totální herbicidy, jež jsme kupovali. Navíc se zahradníci nemusejí tahat na zádech s patnáctikilovým postřikovačem,“ řekl starosta města s 3500 obyvateli Jan Kolář.

Ekologický přístroj už vlastní také v Oseku na Teplicku. Na svoji premiéru v terénu zatím čeká. „Chystáme se na to v nejbližší době. Ale už dnes chemii při likvidaci plevelů nepoužíváme. Naši zaměstnanci je odstraňují ručně, takže přístroj pro ně bude velkým pomocníkem,“ uvedla vedoucí údržby oseckých technických služeb Michaela Formánková. Celkem jej zakoupilo šedesát tuzemských obcí a měst.

„Zařízení je holandské výroby, my ho dodáváme v Česku i na Slovensko už třetím rokem. Byli jsme vlastně prvními, kdo ho do republiky dovezl. Města a obce se připravují na zákaz používání herbicidů a o přístroje začíná být velký zájem,“ řekl spolumajitel dodavatelské firmy Michal Janků. V Krásné Lípě budou technologii používat na mytí kontejnerů na odpad, na mytí soch či parkovacích míst a v Oseku také na mytí autobusových zastávek.

Bohaté zkušenosti s odstraňováním plevelu horkou vodou mají například i v Kutné Hoře. Do roku 2015 se plevel ve městě ničil neekologickou cestou, konkrétně postřikem herbicidů. Na konci tohoto roku Technické služby Kutná Hora zakoupily stroj Wave weed control. Jednalo se o první zařízení v Čechách, které pracuje na principu likvidace plevelů horkou vodou o teplotě nad 96 stupňů. Nadzemní části rostlin se doslova uvaří, horká voda zateče i ke kořenům a zároveň poškodí některá semena rostlin, která  zalétnula do spár v komunikacích.

Zdroj: idnes.cz

Ilustrační foto 

Scroll to Top