Cyklostezka kolem Plumlovské přehrady bude

Dlouho očekávaná cyklostezka okolo Plumlovské přehrady na Prostějovsku dostala zelenou. Roky po ní volají zejména místní podnikatelé. Místní si od projektu za 16 milionů korun slibují, že k přehradě přivede více rekreantů. Realizaci blokoval spor o pozemek. Přehrada dlouhodobě bojovala se sinicemi. Nyní si čistou vodu bez nich udržuje větší část sezony, ačkoliv museli hygienici loni v srpnu opět vyhlásit zákaz koupání.

Stavbu cyklostezky připravuje Plumlov tři roky. Objevil se však nečekaný problém s vlastnictvím jednoho pozemku. Ačkoliv je přehrada po rozsáhlé modernizaci, tak se k ní turisté vrací jen pozvolna. Cyklostezka povede od letního kina u Mostkovic na Prostějovsku po levém břehu Plumlovské přehrady až k Podhradskému rybníku. Její součástí bude také skoro čtyři metry vysoká gabionová zeď, sedmdesát metrů dlouhá lávka nad vodou a zelený pás na obou stranách trasy.

„Namalované je to krásně a je tam i nějaká část přemostěná. Hodně nám na cyklostezce záleží. Tři roky trvalo, než jsme s Povodím Moravy vyjednali podmínky, protože měli různé požadavky ohledně přístupu k vodě. Teď je konečně trasa na papíře, máme dotační titul, příslib peněz a územní rozhodnutí,“ uvedla místostarostka Plumlova Gabriela Jančíková.

Projekt zdržoval spor o vlastnictví jednoho pozemku. „Jeden soukromý majitel se chtěl soudit s Povodím Moravy. Tvrdil, že pozemek, který je napsaný na Povodí, je jeho. Tři roky trvalo, než jsme s Povodím vyjednali podmínky, protože měli různé požadavky ohledně přístupu k vodě. Soudní řízení, které vedli majitelé vedlejšího pozemku s Povodím, bylo zastaveno. Nedodali dostatek důkazů, aby řízení mohlo proběhnout, takže soud, který se nás ani netýkal, skončil. Tím se nám uvolnily ruce,“ vysvětlila místostarostka.

Podle starosty Plumlova Adolfa Sušeně by mohla cyklostezka začít fungovat už příští rok. Ještě v červnu chce město získat stavební povolení a následně zažádat o dotaci. „Rádi bychom to stihli tak, aby ještě letos byla žádost projednaná, a předpokládám, že se brzy začne stavět. Nevím, jaké jsou schvalovací procedury a termíny, ale věřím, že už příští rok by cyklostezka mohla začít fungovat. Po těch mnoha letech odkladů však budu mít pravou radost až ve chvíli, kdy budu stříhat pásku, a po cyklostezce budou jezdit lidé. Přehrada tak bude daleko atraktivnější,“ doplnil Sušeň.

Cyklostezku nadšeně vyhlížejí místní podnikatelé. „Přehradu to pomůže zatraktivnit, pokud se zde bude dát jezdit na kole nebo na inlinech. Lidé se sem nepůjdou jen vykoupat, ale mohou si i zasportovat v přírodě. To bude velký bonus. Je lepší jet k vodě a k lesu, než po stezce někde po rovině. Určitě to velmi vítáme,“ řekl například provozovatel zdejšího letního kina Pavel Ošlejšek. Plumlovská přehrada se nachází asi 3 kilometry od Prostějova a patří k nejstarším přehradním nádržím v České republice. Její objem je pět a půl milionu kubíků.

Zdroj: idnes.cz

Scroll to Top