Závlahové systémy v Podyjí jsou ve špatném stavu

V některých zemědělských oblastech chybí voda na stavění závlah. Zemědělci chtějí odpustit daň z nemovitosti. Před rokem jednal tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka ve Višňové na Znojemsku o suchu. Účinným lékem měl být nový dotační program na budování závlah. Řada jihomoravských zemědělců ho ale nemůže využít. Informoval o tom Deník. 

„Zavlažovat můžeme, pokud máme vodu. Když není ani nahoře, ani v podzemí, tak je to nesmysl. Navíc tomu u nás odporuje velice členitý terén,“ řekl například předseda okresní agrární komory na Hodonínsku Petr Chaloupka. Podle něj měl stát zemědělcům postiženým suchem odpustit daň z nemovitosti. „Žádat o dotace na závlahy u nás nemá smysl. Kde bychom v létě potřebovali zavlažovat, tak tam ani v okolí v tomto období neteče žádná voda,“ uvedl ředitel družstva Agrospol z Knínic na Blanensku Ladislav Menšík.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře má podnik největší odběry pro závlahy v okolí Vranovské přehrady na Znojemsku a Nových Mlýnů na Břeclavsku. Situace však není optimální ani tam. „Jsou tady specifické rozvodné sítě, s jinými typy zdrojů, čerpadel i zásobníků, a tomu neodpovídají dotační programy. Česká republika je sice rozvodím Evropy, ale nedaří se tu udržet vodu,“ konstatoval si Antonín Homola z břeclavské agrární komory.

O dotace na závlahy, které byly spuštěny loni, byl největší zájem ve Středočeském kraji. Do roku 2022 má resort na výstavbu závlah připravenu miliardu korun. Problém však také je, že mnoho zemědělců hospodáři na půdě, kterou nevlastní.

Foto: sonpp.cz

Scroll to Top