Vydatné deště zasáhly Moravskoslezský kraj

Déšť doprovázený silnými bouřkami zvedl o víkendu na několika místech Moravskoslezského kraje hladiny řek. Ve čtyřech oblastech platil první stupeň povodňové aktivity. Hasiči museli odčerpávat vodu zejména ze sklepů na Frýdecko-Místecku. Voda potrápila i Bruntálsko, kde zaznamenali silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů za hodinu. V Lomnici u Rýmařova dokonce přívalové srážky přinesly 51,9 milimetrů za hodinu. 

„Celkem jsme evidovali 104 zásahů spojených s čerpáním vody. Nejvíce, 52, jich bylo na Karvinsku. Na Frýdecko-Místecku jsme vyjížděli pětadvacetkrát. V drtivé většině případů se jednalo o čerpání vody ze zatopených domů, sklepů a komunikací, hasiči rovněž občas tlakovou vodou protlačili propustky u silnic, aby mohla voda samovolně odtékat,“ informoval v neděli 3. června mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Například ve Větřkovicích mezi Hradcem nad Moravicí a Vítkovem bláto z polí zaplavilo sportovní areál v centru obce. „V sobotu večer jej kompletně uklidili místní občané, podruhé v neděli si už na pomoc přivolali hasiče,“ upřesnil Kozák.

Hráze s pískem hasiči preventivně stavěli v Chotěbuzi na Česko-Těšínsku. První stupeň povodňové aktivity platil na Olešné v Palkovicích na Frýdecko-Místecku, Stonávce v Hradišti na Karvinsku a na řece Lubině v Petřvaldu a Vlčovicích na Novojičínsku. Následně začaly hladiny řek klesat a stav bdělosti už nebyl vyhlášen nikde. Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové pršelo nejvíce na Třinecku a v okolí Českého Těšína. „Například na Babí hoře u Třince spadlo během tří hodin víc než 70 milimetrů srážek,“ uzavřela Vlčková.

Zdroj: idnes.cz 

Scroll to Top